MR GIL pracuje właśnie nad nową płytą, pod roboczym tytułem ”Love will never come”. Autorem tekstów do tego albumu jest Karol Wróblewski, dobrze już znany z Believe oraz reaktywowanego Collage. Możemy się spodziewać także udziału, cenionych w świecie rocka progresywnego, gości! Nowy krążek ukaże się jesienią tego roku i zostanie zrealizowany w Believe Studio Recording, najnowszym studio nagrań Mr Gila.
Pomysłodawcą i twórcą projektu Mr Gil jest Mirek Gil, gitarzysta, kompozytor i producent, doskonale znany miłośnikom polskiego rocka progresywnego. Przygoda Mirka z muzyką zaczęła się na dobre, gdy już jako chłopiec podjął męską decyzję, by ostatecznie zamienić piłkę nożną na instrument muzyczny. Miłość do muzyki zaszczepił w nim starszy brat, przynoszący do domu płyty winylowe takich zespołów, jak: T. Rex (szczególnym umiłowaniem chłopcy darzyli album „Children of the Revolution”), Queen, Deep Purple, Pink Floyd i Genesis. W muzyce najważniejsza dla Mirka jest melodia, dlatego jedną z pierwszych miłości jego było też The Beatles. Początkowo Mirek zakochany był w brzmieniu perkusji i marzył o tym, by zostać perkusistą. Inspirował go przede wszystkim Buddy Rich. W sklepie z zabawkami nie dało się jednak w tamtych czasach kupić mini perkusji. Mirek, zakupując zabawkową gitarkę, został więc chłopcem z gitarą. Nie pozbył się jednak przy tym zamiłowania i szacunku dla, budującej szkielet utworów, perkusji. Do chwili obecnej podkreśla, za Philem Collinsem, że perkusista musi być najlepszy w zespole, jak bramkarz w drużynie piłkarskiej. Aktualnie największą inspiracją dla Mirka, jeśli chodzi o perkusję, jest Simon Phillips. Jako szesnastolatek Mirek grał już bluesa ze starszymi kolegami, hippisami. Grający na harmonijce ustnej i śpiewający z Mirkiem, Wawrzon, występował również z kultowym zespołem BreakOut. Mirek uczył się więc od najlepszych już od najmłodszych lat. Przejście z bluesa do rocka przyszło naturalnie. Mirek twierdzi, że blues nauczył go wrażliwości i improwizacji, tak ważnej np. przy solówkach. Do tej pory gra w skali bluesowej. W 1984 roku pasja do muzyki zaowocowała powstaniem zespołu Collage. Mirek nagrał z zespołem 6 płyt i 1 DVD: Baśnie (1990), Nine Songs of John Lennon (1992), Zmiany (1994; kompilacja utworów archiwalnych wydana tylko jako MC), Moonshine (1994), Changes (1995; poszerzona wersja Zmian wydana na CD), Safe (1996), Living in the Moonlight (2004, DVD zawierające koncerty ze Szczecina, 1996 oraz z Holandii 1995 oraz teledyski)
W 1996 roku Mirek, wraz z kolegami z zespołu Collage, zdecydował się towarzyszyć Anicie Lipnickiej w koncertach, promujących jej debiutancką płytę ,,Wszystko się może zdarzyć”. Zespół Mr Gil został powołany do życia w 1998 roku. Motywem przewodnim projektu była idea, by zapraszać do współpracy przy poszczególnych albumach muzyków, cenionych przez Mirka. Zarówno tych znanych, sławnych, jak i młodych, nieznanych artystów, którzy mieliby szansę na wypromowanie swojego nazwiska. Pierwszymi gośćmi byli Olaf Łapczyński (wokal na płycie ”Alone”) i dziennikarka radia Eska, RMF FM, a obecnie Meloradia Warszawa, Gosia Kościelniak (autorka tekstów jedynej polskojęzycznej płyty, „Skelling” i wokal) Mr Gil nagrał dotychczas 4 płyty: Alone (1998), Skellig (2010), Light and Sound (2010), I Want You To Get Back Home (2012).
Na swoim koncie ma transmitowany przez Antyradio koncert, który odbył się w Hardrock Cafe w Warszawie, koncert w warszawskich klubach Progresja i (nieistniejący już) Kulala oraz trasę koncertową w klubach w Krakowie, Bydgoszczy, Toruniu, Trójmieście.
Aktualnie w skład zespołu wchodzą: Karol Wróblewski – wokal (wokal w Believe, Mr Gil i reaktywowanym Collage), Przemek Zawadzki – bas (współzałożyciel i basista zespołu Collage i Believe), Robert Qba Kubajek – perkusja (perkusista w m.in. Róże Europy, Closterkeller, Hetman, Believe), Mirek Gil – gitara (Collage, Mr Gil, Believe).
Sam Mirek określa materiał, tworzony przez grupę Mr Gil jako: intuicyjny, kontrastowy, intymny, pełen akustycznego brzmienia, a o swoim zespole mówi „romantycy rocka”. Klimat nagrań przypomina mu zaś najbardziej: Pink Floyd, King Crimson, Marillion czy Genesis. Nie porzucając idei zespołu Mr Gil, Mirek, we współpracy z Przemkiem Zawadzkim (Collage), w 2004 roku założył także zespół Believe, który działa do dziś, mając na swym koncie 6 płyt i 2 DVD: Albumy studyjne: Hope to See Another Day (2006), Yesterday Is a Friend (2008), This Bread Is Mine (2009), World Is Round (2010), The Warmest Sun in Winter (2013), Seven Widows (2017), album koncertowy: Live at the 1st Oskar Art Rock Festival 2006 (2009), albumy wideo: Hope to See Another Day Live (DVD, 2008), Seeing is Believing (DVD, 2012). Kompilacje różnych wykonawców: The Witcher (2007). Dorobek artystyczny Mirka Gila to 17 płyt oraz 3 DVD i na tym się nie skończy, bo jak już Wam wiadomo, kolejna płyta Mr Gila w przygotowaniu!
źródło oraz zdjęcei: Profil FB MR GIL