Nowy album MR GIL jesienią

MR Gil

MR GIL pracuje właśnie nad nową płytą, pod roboczym tytułem ”Love will never come”. Autorem tekstów do tego albumu jest Karol Wróblewski, dobrze już znany z Believe oraz reaktywowanego Collage. Możemy się spodziewać także udziału, cenionych w świecie rocka progresywnego, gości! Nowy krążek ukaże się jesienią tego roku i zostanie zrealizowany w Believe Studio Recording, najnowszym studio nagrań Mr Gila.

Pomysłodawcą i twórcą projektu Mr Gil jest Mirek Gil, gitarzysta, kompozytor i producent, doskonale znany miłośnikom polskiego rocka progresywnego. Przygoda Mirka z muzyką zaczęła się na dobre, gdy już jako chłopiec podjął męską decyzję, by ostatecznie zamienić piłkę nożną na instrument muzyczny. Miłość do muzyki zaszczepił w nim starszy brat, przynoszący do domu płyty winylowe takich zespołów, jak: T. Rex (szczególnym umiłowaniem chłopcy darzyli album „Children of the Revolution”), Queen, Deep Purple, Pink Floyd i Genesis. W muzyce najważniejsza dla Mirka jest melodia, dlatego jedną z pierwszych miłości jego było też The Beatles. Początkowo Mirek zakochany był w brzmieniu perkusji i marzył o tym, by zostać perkusistą. Inspirował go przede wszystkim Buddy Rich. W sklepie z zabawkami nie dało się jednak w tamtych czasach kupić mini perkusji. Mirek, zakupując zabawkową gitarkę, został więc chłopcem z gitarą. Nie pozbył się jednak przy tym zamiłowania i szacunku dla, budującej szkielet utworów, perkusji. Do chwili obecnej podkreśla, za Philem Collinsem, że perkusista musi być najlepszy w zespole, jak bramkarz w drużynie piłkarskiej. Aktualnie największą inspiracją dla Mirka, jeśli chodzi o perkusję, jest Simon Phillips. Jako szesnastolatek Mirek grał już bluesa ze starszymi kolegami, hippisami. Grający na harmonijce ustnej i śpiewający z Mirkiem, Wawrzon, występował również z kultowym zespołem BreakOut. Mirek uczył się więc od najlepszych już od najmłodszych lat. Przejście z bluesa do rocka przyszło naturalnie. Mirek twierdzi, że blues nauczył go wrażliwości i improwizacji, tak ważnej np. przy solówkach. Do tej pory gra w skali bluesowej. W 1984 roku pasja do muzyki zaowocowała powstaniem zespołu Collage. Mirek nagrał z zespołem 6 płyt i 1 DVD: Baśnie (1990), Nine Songs of John Lennon (1992), Zmiany (1994; kompilacja utworów archiwalnych wydana tylko jako MC), Moonshine (1994), Changes (1995; poszerzona wersja Zmian wydana na CD), Safe (1996), Living in the Moonlight (2004, DVD zawierające koncerty ze Szczecina, 1996 oraz z Holandii 1995 oraz teledyski)

W 1996 roku Mirek, wraz z kolegami z zespołu Collage, zdecydował się towarzyszyć Anicie Lipnickiej w koncertach, promujących jej debiutancką płytę ,,Wszystko się może zdarzyć”. Zespół Mr Gil został powołany do życia w 1998 roku. Motywem przewodnim projektu była idea, by zapraszać do współpracy przy poszczególnych albumach muzyków, cenionych przez Mirka. Zarówno tych znanych, sławnych, jak i młodych, nieznanych artystów, którzy mieliby szansę na wypromowanie swojego nazwiska. Pierwszymi gośćmi byli Olaf Łapczyński (wokal na płycie ”Alone”) i dziennikarka radia Eska, RMF FM, a obecnie Meloradia Warszawa, Gosia Kościelniak (autorka tekstów jedynej polskojęzycznej płyty, „Skelling” i wokal) Mr Gil nagrał dotychczas 4 płyty: Alone (1998), Skellig (2010), Light and Sound (2010), I Want You To Get Back Home (2012).

Na swoim koncie ma transmitowany przez Antyradio koncert, który odbył się w Hardrock Cafe w Warszawie, koncert w warszawskich klubach Progresja i (nieistniejący już) Kulala oraz trasę koncertową w klubach w Krakowie, Bydgoszczy, Toruniu, Trójmieście.

Aktualnie w skład zespołu wchodzą: Karol Wróblewski – wokal (wokal w Believe, Mr Gil i reaktywowanym Collage), Przemek Zawadzki – bas (współzałożyciel i basista zespołu Collage i Believe), Robert Qba Kubajek – perkusja (perkusista w m.in. Róże Europy, Closterkeller, Hetman, Believe), Mirek Gil – gitara (Collage, Mr Gil, Believe).

Sam Mirek określa materiał, tworzony przez grupę Mr Gil jako: intuicyjny, kontrastowy, intymny, pełen akustycznego brzmienia, a o swoim zespole mówi „romantycy rocka”. Klimat nagrań przypomina mu zaś najbardziej: Pink Floyd, King Crimson, Marillion czy Genesis. Nie porzucając idei zespołu Mr Gil, Mirek, we współpracy z Przemkiem Zawadzkim (Collage), w 2004 roku założył także zespół Believe, który działa do dziś, mając na swym koncie 6 płyt i 2 DVD: Albumy studyjne: Hope to See Another Day (2006), Yesterday Is a Friend (2008), This Bread Is Mine (2009), World Is Round (2010), The Warmest Sun in Winter (2013), Seven Widows (2017), album koncertowy: Live at the 1st Oskar Art Rock Festival 2006 (2009), albumy wideo: Hope to See Another Day Live (DVD, 2008), Seeing is Believing (DVD, 2012). Kompilacje różnych wykonawców: The Witcher (2007). Dorobek artystyczny Mirka Gila to 17 płyt oraz 3 DVD i na tym się nie skończy, bo jak już Wam wiadomo, kolejna płyta Mr Gila w przygotowaniu!

źródło oraz zdjęcei: Profil FB MR GIL

Dodaj komentarz