LAIBACH – szczegóły nowej płyty

LAIBACH ogłosił szczegóły nowego albumu, „Wir sind das Volk (ein Musical aus Deutschland)”, który ukaże się 25 marca nakładem wytwórni Mute. Płyta będzie dostępna w wersji CD deluxe z obszernymi notatkami, cyfrowo, a na podwójnym winylu trafi do sprzedaży 10 czerwca.
 

Album zawiera muzykę, która powstała na potrzeby produkcji teatralnej „Wir sind das Volk („We are the People”)”, która miała swoją premierę w teatrze Hebbel am Ufer (HAU) w Berlinie 8 lutego 2020 r.  Zanim wybuchła pandemia i produkcja została wstrzymana, odbyły się jeszcze dwa spektakle. W 2021 r. Laibach otworzył festiwal w Klagenfurcie słoweńską wersją tej samej produkcji i zagrał dwa kolejne wyprzedane spektakle w lublańskim Kinie Šiška. W marcu tego roku spektakle zostaną wznowione w berlińskim HAU, a kolejne potwierdzono w Zagrzebiu, Lublanie, Hamburgu, Mariborze i w Kulturalnej Stolicy Europy, Nowym Sadzie.


„Wir sind das Volk” opiera się na tekstach Heinera Müllera (1929-1995), jednego z najbardziej znaczących niemieckojęzycznych dramaturgów od czasów Brechta. Związki Laibacha z teatrem rozpoczęły się w 1984 r., kiedy skomponowali muzykę do sztuki Heinera Müllera „Quartet”, która była prezentowana w Słoweńskim Teatrze Narodowym w Lublanie. W następnym roku spotkali się z Müllerem w Berlinie, który zaproponował im współpracę. Müller wykorzystał muzykę Laibacha w jednym z przedstawień, ale do współpracy nigdy nie doszło, aż do momentu, gdy szefowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Heinera Müllera, Anja Quickert, zaproponowała pośmiertny projekt oparty na tekstach artysty.

Laibach wyjaśnia: „Podążaliśmy za pomysłem Heinera Müllera, polegającym na pocięciu i przearanżowaniu materiału, wzięciu jego tekstów i umieszczeniu ich w innym kontekście, zrestartowaniu ich muzyką, aby wciągnąć publiczność w tę opowieść bądź ją od niej oderwać. Muzyka odblokowuje emocje, jest więc świetnym narzędziem manipulacji i potężną bronią propagandową. Dlatego właśnie połączenie Heinera Müllera, który widział teatr jako instytucję polityczną, z Laibachem nie może być niczym innym jak musicalem”.

źródło: PIAS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *