Krakowskie T DOT EST z nową płytą

Krakowskie T DOT EST wydało mroczny instrumentalny album „DSTPNPLS”. Następca płyty „Discovery Pulse”, to album składający z się z dziewięciu utworów instrumentalnych o mrocznym charakterze.

T DOT EST to stacjonujący w Krakowie projekt powstały w Stavanger w 2014 roku. Z założenia eksperymentujący z gatunkami IDM, ambient, folk i jazz. Wśród gości na różnych albumach znaleźli się następujący artyści: Jakub Żytecki, Jexus (WC Olo Garb) , Susannę Jara, Simen Kiil Halvorsen, Julie Hasfjord, Cinar Timur, Szymon Mika i wielu innych. Do tej pory ukazało się̨ łącznie 8 albumów nakładem m. in. ONIONWAVE, Addicted To Music oraz RUSKA BURSA. Każda z płyt to tzw. „koncept album“, w którym oprócz danego tematu przewodniego pojawia się kilka założeń́ w technologii nagrania oraz instrumentacji. Dzięki temu każdy album ma szanse zabrzmieć́ inaczej zarówno pod kątem samej kompozycji i orkiestracji jak i brzmieniowego spektrum.

Inspiracje dla zespołu to przede wszystkim twórcy łączący ze sobą̨ świat muzyki elektronicznej i akustycznej: Ben Lukas Boysen, Kiasmos, Nils Frahm, Max Cooper, ale tez reprezentanci IDM: Fizzarum, Clapan, Aphex Twin oraz jazzu: Esbjorn Svensson Trio, Tord Gustavssen, Iiro Rantala. Jeżeli chodzi o inspiracje pozamuzyczne to przede wszystkim są to podróże (album „Nordsteps”, planowany na rok 2022 „DOT”), jak również film fabularny (saga 4 płyt „ANTON”) oraz przyroda („BLMRVRSD”, cykl singli „DISCOVERY PULSE”).

Częstym elementem jest głos ludzki, przeważnie w postaci damskiego śpiewu operowego lub folkowego (płyta „HULATY”) oraz kurpiowskie z remixami pieśni łemkowskich i kurpiowskich („PROJECT ANTON” z gościnnym wystąpieniem Susanny Jary, Julie Hasfjord ,Olgi Ostrowskiej oraz prawosławnego chóru Kliros). „DISCOVERY PULSE” to zaśpiewy afrykańskie z udziałem Amandli z Zimbabwe i Daniela Mwangalalo z Kongo.

„Discovery Pulse” to cykl singli który rozpoczął się 22 kwietnia 2021 (Międzynarodowy dzień Ziemi). Do końca roku 2021 dzięki Addicted To Music zostało wydanych sześć singli, których tematyka to szeroko pojęta ekologia. Autorem okładek jest Kamil „Jakuza” Jaczyński.Źródło: Cantaramusic.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *