Koncert zespołu COLLAGE już w niedzielę w Radiowej Trójce

collage-w-trojce

COLLAGE to grupa utalentowanych muzyków grających od ponad 30 lat.  W najbliższą niedzielę o 19.05 ten znakomity warszawski zespół zagra współczesnego rocka w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Transmisja wydarzenia na antenie Trójki , a także – w formie streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz stronie trojka.polskieradio.pl.

Koncert odbędzie się z udziałem publiczności.


Collage – to polski zespół rockowy, który powstał w latach 80 – tych. Od tamtego czasu muzycy grali w różnych składach, zawsze jednak filarem grupy był jeden z założycieli Wojciech Szadkowski. W niedzielę w Studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpią : Bartosz Kossowicz (śpiew), Michał Kirmuć (gitara), Krzysztof Palczewski (klawisze) , Piotr ‘”Mintay” Witkowski (bas) oraz Wojciech Szadkowski (perkusja).

Collage ma w swoim dorobku sześć  albumów  – m.in. „Baśnie” , „Moonshine”  czy „Safe” . Pod koniec 2019 roku „Moonshine” został po raz pierwszy wydany na winylu.  Grupa zadebiutowała pod koniec 1990 roku albumem Baśnie. Utrzymany w stylu neoprogresywnym, uzyskał bardzo dobre recenzje zarówno ze strony krytyków muzycznych, jak i fanów. W 1992 roku ukazał się nakładem włoskiej wytwórni Vinyl Magic. W podsumowaniu roku 1991 czytelnicy pisma Tylko Rock uznali Collage siódmą najlepszą polską grupą roku. Przełomem w historii Collage okazał się właśnie rok 1992, gdy ukonstytuował się skład, do dziś postrzegany za ten najbardziej klasyczny. Wówczas do zespołu dołączył nowy wokalista Robert Amirian. Debiutem tego zestawienia personalnego, w którym znaleźli się także – grający do dziś w zespole – klawiszowiec Krzysztof Palczewski oraz basista Piotr „Mintay” Witkowski – była płyta „Nine Songs Of John Lennon” (1992), przynosząca własne, odważne aranżacje piosenek Johna Lennona. W tym czasie grupa zaczęła zdobywać coraz większe uznanie nie tylko w kraju, ale także za granicą, czego efektem był kontrakt z wytwórnią SI Music.  Muzycy wyjechali do Holandii, by zarejestrować materiał na płytę, która miała okazać się jedną z najważniejszych pozycji nie tylko w dorobku Collage, ale całego rocka progresywnego lat dziewięćdziesiątych. „Moonshine to jeden z najwspanialszych albumów symfonicznego progresywnego rocka współczesnej ery” – można przeczytać prestiżowej stronie poświęconej rockowi progresywnemu PROGARCHIVES.

W 1995 roku ukazały się dwie ostatnie płyty Collage, album Changes (dostępny na kasecie jako Zmiany, zawierający wcześniej niepublikowane utwory), a pod koniec tego samego roku ostatnia jak dotąd płyta z premierowym materiałem, album „Safe”.

Jesienią 1996 roku zespół zawiesił działalność, a muzycy w tym czasie współpracowali z innymi wykonawcami, między innymi z Anitą Lipnicką, a także towarzyszyli Mortenowi Harketowi (wokaliście zespołu A-ha) w promocji jego solowego albumu w Polsce. Jesienią 2002 roku Collage wznowił  działalność występując podczas koncertu poświęconego pamięci Tomka Beksińskiego. Grupa na dobre powróciła na scenę w 2013 roku.  

  • Koncert Collage w Muzycznym studiu im. Agnieszki Osieckiej w niedzielę, 29 maja, od godz. 19.05 – transmisja na antenie Trójki oraz – w formie streamingu wideo – na stronie trojka.polskieradio.pl, Facebooku stacji i kanale YouTube Polskiego Radia.
  • Koncert odbędzie się z udziałem publiczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *