Historia Rawy Blues dostępna w sieci

40_RawaBluesFestival_post

Jubileuszowa, przekładana ze względu na pandemię, edycja  RAWA BLUES FESTIVAL coraz bliżej. Kto chciałby powspominać sobie minione koncerty, od teraz może to zrobić dzięki multimedialnej kronice, która pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.

– Dwa lata temu, przed pandemią powstał pomysł nowego wydania naszej Kroniki, która w formie drukowanej ukazała się z okazji 35 Rawy Blues. Plany świętowania jubileuszu w 2020 roku i publikacji wydawnictwa pokrzyżował Covid. Pół roku temu wymyśliliśmy, że zrobimy – zamiast wydania tradycyjnego – wersję multimedialną. Swoistą multimedialną kronikę, encyklopedię Festiwalu – mówi Remigiusz Orłowski, koordynator projektu.

W kronice (dostępnej pod tym adresem – https://www.rawablues.com/pl/kronika) wykorzystano teksty Ryszarda Glogera, Marka Jakubowskiego i Andrzeja Matysika oraz zdjęcia Łukasza Raka – oficjalnego fotografa Rawy Blues. Dostępna jest również angielska wersja z tłumaczeniami tekstów przygotowanymi przez Roberta Dłucika.

– Było sporo wyzwań technologicznych, na przykład:  jak sprawić, aby słowo pisane do książki pozostało atrakcyjne na potrzeby czytania w urządzeniach elektronicznych. Dlatego dostosowaliśmy serwis i aplikację mobilną RawaBlues – uruchomienie odtwarzania wideo pozwala oglądać i słuchać fragmentu archiwalnego koncertu a jednocześnie czytać Kronikę – opisuje Remigiusz Orłowski. – Dlaczego warto zajrzeć do Kroniki? Ci, którzy byli na festiwalu mogą przypomnieć sobie po dwóch latach przerwy co to za impreza: nastawiona na wspaniałą muzykę, serwowaną w profesjonalnej formie, na znakomitym sprzęcie z najwyższej półki, a nie na komercję. A ci którzy jeszcze nie mieli okazji bawić się na Rawie Blues mogą dowiedzieć się tego samego i być może zechcą przekonać się na własne oczy i uszy, czym jest ten festiwal – dodaje.

Rawa Blues Festivalto najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się „in-door” (pod dachem). Laureat prestiżowej nagrody „Keeping The Blues Alive 2012” w kategorii Festiwal Międzynarodowy, przyznanej przez amerykańską The Blues Foundation. W ostatnich latach, oprócz „Spodka”, Rawa Blues gościła w nowoczesnej Sali Koncertowej NOSPR, gdzie odbyły się niezapomniane koncerty takich artystów jak Keb’Mo, Rick Estrin & The Nightcats, Eden Brent czy dwukrotnie Irka Dudka w odsłonach z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u oraz z własnym Big Bandem. 

Podczas 40 edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy.  Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas czy Blind Boys of Alabama.

Macy Gray

W tym roku na Dużej Scenie Rawy Blues wystąpią: laureatka nagrody Grammy – Macy Gray, Eric Gales, Mike Zito, Irek Dudek Big Band, Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa, Magda Magic Piskorczyk, Free Blues Band, Familok, Lublin Street Band oraz Tony Bigmouth Pearson.

Bilety na Festiwal są dostępne w sieci Ticketmaster.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *