CHRIS CAIN – wirtuoz bluesowej gitary po raz pierwszy w Polsce

Chris Cain

Od lat jest wielką inspiracją dla Joe Bonamassy, a jego grę komplementował niegdyś sam Król Bluesa B.B. King. Pochodzący z kalifornijskiego San Jose gitarzysta CHRIS CAIN to kolejna gwiazda jubileuszowej edycji Rawy Blues, która już 8 października odbędzie się w katowickim „Spodku”.

Chris Cain niespodziewanie wskoczył do składu tegorocznego bluesowego święta (wraz z Kris Barras Band), w zastępstwie za anonsowanego wcześniej Erika Galesa, który odwołał wszystkie jesienne koncerty w Europie. Muzyk po raz pierwszy w swej długiej karierze zagra w Polsce.

Cain dorastał otoczony muzyką. Dzięki rodzicom poznał nagrania Raya Charlesa, Alberta Kinga, Muddy’ego Watersa i B.B. Kinga. Króla Bluesa po raz pierwszy zobaczył na żywo jako trzylatek. Tata regularnie zabierał małego Chrisa na koncerty. W wieku ośmiu lat Cain nauczył się grać na gitarze, jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności stał się profesjonalnym muzykiem.

Gitarowy samouk, ale zdobył wykształcenie muzyczne, a później sam zaczął wykładać jazzową improwizację. Dość późno – bo dopiero w wieku 32 lat rozpoczął solową karierę z prawdziwego zdarzenia. Ale wszedł z buta na bluesowe salony: debiutancki album „Late Night City Blues”, który przyniósł mu aż cztery nominacje do nagrody W.C. Handy’ego (obecnie Blues Music Awards). Stał się również przepustką na koncertowe sceny w USA i Europie, a młody gitarzysta dostąpił zaszczytu wspólnych występów ze swoimi mistrzami: Albertem Collinsem i Albertem Kingiem. Dyskografia Caina liczy 15 płyt, ostatnia – jak dotąd – „Raisin’ Cain” ukazała się nakładem zasłużonej bluesowej wytwórni Alligator Records i przyniosła gitarzyście zasłużoną porcję splendoru w bluesowym środowisku.

– Chris Cain jest mistrzem gitary bluesowej, uduchowionym wokalistą i inteligentnym, dowcipnym autorem piosenek. Jego występy na żywo są pełne energii, zabawy i ostrej gitary. Chris czerpie więcej radości z tworzenia muzyki niż jakikolwiek inny muzyk, którego kiedykolwiek widziałem, a jego radość jest zaraźliwa. W trakcie swojej długiej kariery zdobył ogromną rzeszę fanów i zasłużył na publiczny podziw zarówno B.B. jak i Alberta Kinga. Przyjedzie na Rawę Blues, by podzielić się z polską publicznością wszystkimi swoimi nowymi utworami. A czy wspominałem, że jest również świetnym klawiszowcem? – komplementuje artystę Bruce Iglauer, szef Alligator Records.

Można spotkać się z opinią, że jego utwory jedną nogą tkwią w bluesowej tradycji, ale oczy zwrócone są w przyszłość gatunku. Czy tak jest istotnie? Będziemy mogli przekonać się na żywo 8 października w „Spodku”.


Bilety na 40 Rawa Blues Festival dostępne są sieci Ticketmaster.

40 Rawa Blues Festival, 8.10.2022

Duża Scena

Macy Gray, Chris Cain, Mike Zito, Irek Dudek Big Band, Kris Barras Band, Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa (koncert z okazji jubileuszu 40 – lecia działalności), Magdalena Magic Piskorczyk, Free Blues Band, Lublin Street Band, Familok, Tony Bigmouth Pearson,laureat Małej Sceny.

Mała Scena

Adam Zalewski Trio, Arek Zawiliński, BR Band, Black Pin Blues, Cacana Mania, Coffee Experiment, Diapositive, Kłusem z Bluesem, Piotr Krakowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *