Artyści tegorocznej RAWY BLUES: Magda „Magic” Piskorczyk

RAWA BLUES FESTIVAL zbliża się wielkimi krokami. Znów na scenach festiwalu wystąpi wielu utalentowanych artystów i gwiazd bluesa. Przybliżając sylwetki tych, którzy przyjadą do Katowic ósmego października, dziś kilka słów o wyjątkowej Magdzie Magic Piskorczyk.

Magda „Magic” Piskorczyk to wielokrotnie nagradzana wokalistka i multiinstrumentalistka. Trzykrotnie nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee, USA. Ośmiokrotna bluesowa wokalistka roku (2003, 2004, 2006, 2009, 2011, 2012, 2013 i 2020). We Francji nazwana „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).

Śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem, gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Francji, USA czy na Tajwanie.

Wydała 6 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka, wirtuoza harmonijki z Memphis Billy Gibsona czy Slidin’ Slima ze Szwecji.

Występowała z wieloma uznanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, m.in. z Organkiem, Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Winderem, Jerzym Styczyńskim, Leszkiem Cichońskim, Michałem Urbaniakiem, Sosnowskim, Małgorzatą Ostrowską, Grzegorzem Kapołką, Gregiem Szłapczyńskim, Bobem Margolinem, Bobem Brozmanem, Slidin’ Slimem, Billy Gibsonem, Ritą Engedalen, Seckou Keitą czy grupą Engerling.

Od 2011 roku regularnie prowadzi warsztaty muzyczne Magda Piskorczyk Masterclass według własnego autorskiego programu. Efektem warsztatów w warszawskim OKO jest płyta „Magda Piskorczyk Masterclass”.

Magda śpiewa głównie po angielsku i po polsku. Chętnie także sięga do różnych innych języków, także afrykańskich: np. tamaszek i bambara. Doskonale znana jest z tego, że łatwo nawiązuje kontakt z publicznością i wciąga ją regularnie do zabawy oraz wspólnego tworzenia muzyki.

W 2008 roku gwiazdę Magdy Piskorczyk, jako jedną z trzech pierwszych, odsłonięto w Alei Gwiazd Polskiego Bluesa w Sławie, a w 2015 odsłonięto jej tabliczkę w Alei Bluesa w Białymstoku.

Rok 2018 i 2019 obrodziły w kolejne, równorzędne projekty Magdy. W 2018 roku utworzyła projekt “AMERICAN FOLK BLUES” zapraszając do współpracy m.in. mistrza gitar rezofonicznych Jedrzeja Kubiaka. Od 2019 roku współtworzy trio ze znakomitymi niemieckimi muzykami pod nazwą Magda Piskorczyk and the Modern Boogie Woogie Duo. Jednocześnie nie zarzucając działalności swojego podstawowego składu „Magda Piskorczyk”.

Magda Piskorczyk

Muzyka Magdy Piskorczyk to przygotowywane przez nią wysmakowane aranżacje standardów soulowych, funkowych, jazzowych, rockowych, muzyki gospel i blues wplecione w walor własnych kompozycji. To muzyka z jednej strony głęboko osadzona w tradycji, zwłaszcza afroamerykańskiej, z drugiej – bardzo osobista w charakterze i nieszablonowa.

Miłość do rytmu, emocje, żywiołowość, radość i poczucie humoru przeplatają się z powagą i głęboką refleksją, a wszystko to przenika i spaja muzyczna wrażliwość oraz osobowość artystki. Niekonwencjonalne wykorzystanie głosu, gitar, perkusjonaliów oraz innych instrumentów nadaje tej muzyce pięknych barw. Wspólne śpiewanie, klaskanie czy pstrykanie to nieodłączne elementy występów Magdy.

Magdy muzyka jest oryginalna, ale nie udziwniona, wierna korzeniom, a jednocześnie współczesna, bardzo oszczędna w formie i pełna emocji. Jan Chojnacki

Wielką miłością Magda darzy tradycyjne pieśni gospel. Śpiewała je już wielokrotnie w Polsce, we Francji, w Szwecji, w Niemczech i na Węgrzech. W 2008 roku dała szereg koncertów z zespołem w Liverpoolu w ramach festiwalu City Sings Gospel, także w trakcie Festiwalu Hope Street oraz specjalnego koncertu finałowego w Metropolitan Cathedral, transmitowanego przez BBC.

Z okazji 100-lecia urodzin Mahalii Jackson (26.10.2011) przygotowała specjalny program koncertowy, który zawiera interpretacje pieśni znanych z repertuaru Królowej Gospel: „W hołdzie Mahalii Jackson”.

Źródło: http://www.magdapiskorczyk.net/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *