POMNIKI ROCKA (cz.3)

kora

Niemal w każdym mieście , przynajmniej w Polsce, są ulice poświęcone znanym poetom czy pisarzom. Inaczej ma się sprawa z muzykami (zwłaszcza zajmującymi się muzyką popularną) , choć już w kilku miastach znajdziemy ulice im. Czesława Niemena to wciąż są to wyjątki. Trzeba przyznać, że jak na tak duży kraj i tak bogaty dorobek artystyczny zespołów rockowych wciąż stosunkowo mało jest miejsc upamiętniających ich dokonania. Niemniej są i chciałbym przedstawić Wam kilka z nich.


Warszawskie murale

Ostatnio skończyłem na warszawskim muralu Czesława Niemena. Dziełem tego samego artysty jest chyba najsłynniejszy rockowy mural w kraju z wizerunkiem Kory, ulokowany  na ulicy Nowy Świat w Warszawie. Mural ten został ukończony na początku 2019 r. Jest bardzo oryginalny, ponieważ za sprawą wkomponowanego weń drzewa kasztanowca zmienia się wraz z porami roku. Jakiś czas temu głośno było o tym, że jakiś wandal pomazał kawałek malowidła…


Dobra, mamy w Warszawie mural Niemena, Kory ale jeszcze wcześniej, bo w 2016 r. odsłonięto na Żoliborzu wielki mural poświęcony Davidowi Bowiemu. Jeżeli ktoś się zastanawia czym  ten legendarny muzyk zasłużył sobie na taki hołd to od razu rozwieję wątpliwości – nie zagrał w Polsce ani jednego koncertu, nie miał polskiej żony, nie napisał koncept albumu o powstaniu warszawskim – nic z tych rzeczy. Otóż 40 lat Bowie po prostu przejeżdżał przez Warszawę a potem nagrał instrumentalny kawałek „Warsaw” (od którego Joy Division wzięli pierwszą nazwę swojego zespołu). Krzywdzące byłoby jednakże twierdzenie, że Bowie w Polsce wystąpić nie chciał, bowiem w 1997 r. miał dać koncert z okazji 1000-lecia Gdańska. Koncert nie odbył się ponieważ z zaplanowanych 15 tys. wejściówek sprzedano zaledwie… kilkaset.  W każdym razie mural stoi i wygląda fantastycznie.

Wróćmy jeszcze na chwilę do prac Bruno Althamera, który ma w swoim dorobku kilka murali muzycznych. Bodajże pierwszym jest namalowany na ścianie klubu Pogłos przy ul. Powązkowskiej wizerunek tragicznie zmarłego w 2018 r. Roberta Brylewskiego. Mural ten powstał w inicjatywy jego przyjaciół , wstrząśniętych tragiczną  śmiercią Roberta.

Jarocin – miasto murali

Drugi mural upamiętniający Brylewskiego ulokowany jest w Jarocinie. Został odsłonięty w lipcu 2018 r. podczas kolejnego festiwalu Jarocin. Autorem wizerunku muzyka jest Wilhelm Sasnal.

I teraz najlepsze – Mural Brylewskiego jest tylko jednym z wielu w Jarocinie, bo m murali są tutaj dziesiątki! Bardzo dużo z nich to wariacje na temat muzyki i postaci artystów -Presley , Motorhead, . Jakby tego było mało wszystkie są opisane i tworzą swoisty artystyczny system – wszystko macie ładne opisane i pokazane na oficjalnej stronie – Street Art i Murale w Jarocinie – http://streetartjarocin.com/index.html.

Jakże na czasie!:

Tommy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *