Niemal w każdym mieście , przynajmniej w Polsce, są ulice poświęcone znanym poetom czy pisarzom. Inaczej ma się sprawa z muzykami (zwłaszcza zajmującymi się muzyką popularną) , choć już w kilku miastach znajdziemy ulice im. Czesława Niemena to wciąż są to wyjątki. Trzeba przyznać, że jak na tak duży kraj i tak bogaty dorobek artystyczny zespołów rockowych wciąż stosunkowo mało jest miejsc upamiętniających ich dokonania. Niemniej są i chciałbym przedstawić Wam kilka z nich.
Ojciec polskiego blues-rocka w centrum Rzeszowa
W pierwszej części odjechaliśmy aż do Bułgarii więc pora wrócić na polski grunt. W 2009 r. na głównym, reprezentacyjnym deptaku Rzeszowa odsłonięto pomnik ojca polskiego bluesa – Tadeusza Nalepy . Gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego właśnie tam – dlatego, że to w Rzeszowie artysta spędził część swojego życia i ukończył tutaj Akademię Muzyczną. Pierwotnie zakładano, że na deptaku stanie tylko ławeczka poświęcona artyście, ostatecznie (i na szczęście) w konkursie wygrał projekt z postacią idącego muzyka. Pomnik wykonany został przez małżeństwo artystów z Krakowa: Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec i Marek Maślaniec, przedstawia Nalepę w wieku ok 40 lat. Pomnik notowany jest na 5 miejscu wśród 25 atrakcji Rzeszowa wg popularnego serwisu tripadvisor (https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g274785-d10625775-Reviews-Tadeusz_Nalepa_monument-Rzeszow_Subcarpathian_Province_Southern_Poland.html) .
Jak upamiętniliśmy Niemena
Skoro mamy pomnik Nalepy to nie mogło przecież zabraknąć innego luminarza polskiej sceny – Czesława Niemena. Okazuje się, że Pan Czesław oprócz kilku ulic swojego imienia (m.in. Warszawa, Ostrołęka, Łódź, Poznań, Stargard) ma także dwa pomniki. Pierwszym była oddana do użytku w 2009 r. w Świebodzinie ławeczka z rzeźbą siedzącego Niemena, wykonana przez rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego. Inicjatorem projektu było Stowarzyszenie Pamięci Czesława Niemena a fundusze pozyskano od władz oraz sponsorów prywatnych.
Niemal dokładnie 10 lat później podczas XV Ogólnopolskiego Zlotu Fanów Muzyki Czesława Niemena w Białogardzie odsłonięto drugi pomnik artysty . W tym wypadku inicjatorem był lokalny fan artysty – Wiesław Kubasik, który w centrum miasta prowadzi klub Pod Papugami. Władze miasta dały zielone światło ale warunkiem było zebranie potrzebnych funduszy. Pieniądze popłynęły z kraju i ze świata i okazało się, że zebranie potrzebnych 70 tys. nie stanowi problemu. Rzeźbę z brązu w naturalnych rozmiarach wykonał Artur Wochniak z Zielonej Góry. Fotorelację z odsłonięcia pomnika można zobaczyć tutaj: https://bialogard.info/5,5979,pomnik-niemena
Niemen był dosyć mocno związany z Białogardem – tutaj spędził część dzieciństwa, tutaj mieszkali też jego rodzice i siostra. Warto wspomnieć, że już wcześniej bo w 2010 r. miasto upamiętniło Niemena muralem wykonanym przez lokalnego artystę Samuela Królaka na ścianie budynku, w którym do 1986 r. mieszkała matka Niemena.
Kolejny i jak dotąd najbardziej efektowny mural upamiętniający Pana Czesława został namalowany w 2019 r. przez Bruno Althamera na ścianie budynku na warszawskiej Białołęce. Potężna grafika robi oszałamiające wrażenie, zresztą zobaczcie sami:
Nie przez przypadek zamiast źrenic widnieją złote płyty. Złotą płytę Niemen otrzymał za album ” Dziwny jest ten świat…”. Wybór miejsca (ulica Płytowa) gdzie umieszczono mural również nie był przypadkiem , bo jak tłumaczy sam autor „To tam, nad Kanałem Żerańskim mieściły się zakłady produkujące wielkie płyty dla warszawskich osiedli. To tam realizował się obraz dzisiejszego miasta – Warszawski sen”
Tommy