FONTAINES D.C. – dziś premiera nowego albumu

Fontaines DC - Skinty Fia

Dziś miała miejsce premiera drugiego krążka FONTAINES D.C. „Skinty Fia”. Płyta ukazała się nakładem wytwórni Partisan Records.

Po raz trzeci grupa współpracuje z producentem Danem Carey’em. „Skinty Fia” to następca nominowanego do nagrody BRIT i GRAMMY „A Hero’s Death” z 2020 r. Zespół po raz pierwszy zwrócił na siebie międzynarodową uwagę w 2019 r., kiedy ich porywający debiutancki album „Dogrel” stał się jednym z najbardziej chwalonych krążków roku i  trafił na krótką  listę Mercury Music Prize.

Skinty Fia to irlandzki zwrot, który przekładając na angielski oznacza „the damnation of the deer”, stąd na okładce albumu pojawił się jeleń, wyrwany ze swojego naturalnego środowiska i umieszczony w korytarzu domu, oświetlony sztuczną czerwoną poświatą. Jeleń olbrzymi, zwany też łosiem irlandzkim jest gatunkiem wymarłym, a przemyślenia zespołu na temat irlandzkiej tożsamości są centralnym elementem „Skinty Fia”. Podczas gdy „Dogrel” opisywał dublińskie postacie – jak taksówkarz w „Boys In The Better Land”, a „A Hero’s Death” dokumentował rozłąkę i brak więzi, które zespół odczuwał  w trasie podróżując po świecie, tak na „Skinty Fia” Fontaines D.C. wyrażają swoją „irlandzkość” z dystansu, budując nowe życie gdzie indziej. Dla zespołu, w którego żyłach płynie krew rodzinnego miasta – „D.C.” to skrót od „Dublin City” – album jest próbą pogodzenia potrzeby poszerzania horyzontów z emocjami, które wciąż czują do kraju i ludzi, których zostawili za sobą. 

źródło: PIAS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *