2021.08.21 – OSTRÓW PROGMETALROCK FESTIVAL

Koncerty i festiwale  z trudem wracają do życia. Tym bardziej cieszy, że oprócz tych imprez, które cyklicznie funkcjonowały przed pandemią, powstają również nowe koncertowe inicjatywy.  Do takich nowych i jak się okazało, bardzo udanych przedsięwzięć, należy zorganizowany przez firmę Progmetalrock Promotion, OSTRÓW PROG METAL ROCK FESTIVAL, który miał miejsce 21 sierpnia w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Duże uznanie dla organizatorów za to, że udało im się zgromadzić na scenie grupę pięciu zespołów, należących bez wątpienia do ścisłej czołówki rodzimych muzycznych zjawisk, należących do szeroko pojętego nurtu progmetalowego. Zespoły zjechały do Ostrowa Wielkopolskiego  praktycznie z różnych stron Polski: od Małopolski (Myślenice) – HELLHAVEN, poprzez Górny Śląsk (Katowice) – HERE ON EARTH, Pomorze (Gdańsk) – DISTANT DREAM i MECHANISM i  można uznać za gospodarza imprezy, bo z Wielkopolski (Leszno) – RETROSPECTIVE. Zespoły swoim występem na scenie udowodniły, jak bogaty szeroki i różnorodny może być wachlarz wykonywanej muzyki, wrzucanej do jednego worka z napisem prog metal.

Punktualnie jak było zaplanowane na scenie amfiteatru zameldował się myślenicki HELLHAVEN. Młoda, letnia pora nie pozwoliła oczywiście rozświetlić ich występu paletą wielobarwnych reflektorów. W ich przypadku muzyka broniła się sama. Co wyróżniało zespół HELLHAVEN od pozostałych? Z pewnością to, że był to jedyny zespół z zaproszonego grona, z wokalem w  ojczystym języku. Był to koncert wyjątkowy z tego względu, że bo była to absolutna premiera jeżeli chodzi o repertuar. Zespół zaprezentował muzykę ze swojej świeżutkiej płyty “Mitologia Bliskości Serc”, której wydawcą jest właśnie Progmetalrock Promotion. Premierę można uznać bez wątpienia za udaną.

Po krótkiej przerwie na scenie pojawił się DISTANT DREAM. Ten gdański zespół ma już na swoim koncie 3 płyty studyjne. Ta ostatnia “Point of View” ukazała się dokładnie rok temu, we wrześniu. W kwestii muzycznej można powiedzieć, że  to ogień i woda! Z jednej strony  prawdziwa prog metalowa moc, z drugiej zaś post rockowa przestrzeń i łagodność. DISTANT DREAM swoją instrumentalną muzyką, wprost zahipnotyzował publiczność ostrowskiego amfiteatru.

Przyszła pora na zespół, który aby znaleźć się w Ostrowie Wielkopolskim, musiał pokonać tyle samo kilometrów co ja – katowicki HERE ON EARTH. Zespół wydał w 2019 roku swój drugi krążek “Thallium”. Pandemia spowodowała jednak, że nie zdążyli jeszcze ograć go na żywo.  Muzyczny set zdominował więc materiał z tego właśnie albumu, zaprezentowali jednak kilka utworów ze swojej pierwszej płyty “In Elipsis” (2016). Nie mogło zabraknąć  oczywiście absolutnego cukierka w ich dyskografii, singlowego “K.A.T.E” (jedynej polskojęzycznej kompozycji). Występ Katowiczan został wyjątkowo ciepło przyjęty przez zgromadzoną publikę, która nie chciała ich szybko wypuścić ze sceny.

Nie obyło się bez drobnych szwanków natury technicznej (problemy z prądem), które  w największym stopniu dotknęły zespół MECHANISM. Nie odbiło się to na szczęście na atrakcyjności ich występu. Zespół zaczął po prostu swój set jeszcze raz i w sumie wyszło im to na dobre, bo tym sposobem stali się pierwszym z zespołów, których występ ubarwiło sceniczne oświetlenie. W kwestii muzycznej, MECHANISM to chyba najostrzej brzmiąca grupa, która pojawiła się w tym dniu na scenie. Mocna ale soczysta gitara Michała Cywińskiego i świetny wokal Rafala Stefanowskiego umiejącego zaśpiewać zarówno drapieżnie jak i łagodnie, musiały robić wrażenie!

Gwiazda wieczoru była formacja z Leszna RETROSPECTIVE, może z racji tego że jest to najbardziej doświadczony zespół , mający na swoim koncie najobszerniejszą dyskografię, a w swoim CV wspólne występy z RIVERSIDE, a także koncerty zagraniczne.  Miałem przyjemność wielokrotnie podziwiać ten zespół na żywo, za każdym razem była to ogromna przyjemność. Charyzma sceniczna wokalisty Jakuba Roszaka, nie mówiąc o wspólnych wokalizach z grającą na klawiszach Beatą Łagodą, unikatowy klimat ich muzyki, to za każdym razem niezapomniane przeżycie. Dominowały kompozycje z ich wydanego w  2019 albumu “Latent Avidity”, ale sięgnęli również po starszy repertuar.

Wspaniała atmosfera, jaką można odczuć na wielu innych, znanych festiwalach skupiających zespoły z kręgu muzyki progresywnej, panowała i tutaj w Ostrowie Wielkopolskim, drugim po Ostrzeszowie progresywnym festiwalu w tym rejonie Polski.  

Wielkie brawa dla organizatorów za odwagę, aby stworzyć jeszcze jeden rodzimy festiwal muzyki będącej niestety niszową, nie gromadzącą tłumów  i nie przynoszącą wielkiego rozgłosu i zysków. Jeszcze jeden festiwal tworzony przez pasjonatów dla pasjonatów.  Trzymam więc kciuki za organizacje kolejnych edycji. Mam nadzieję, do zobaczenia za rok!

Tekst: Marek Toma
Zdjęcia: Michał Majewski

1 thought on “2021.08.21 – OSTRÓW PROGMETALROCK FESTIVAL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *