WODECKI – 2021 – Jazz ’70 dialogi

wodecki-jazz-70-dialogi

1. Fantazja
2. Dialogi
3. Ballada o nieznajomych
4. Introwizja
5. Etiuda na głos i skrzypce
6. Fantazja
7. Wariacje na temat tańców rumuńskich
8. Dzielę z tobą dzień na dwoje
9. Dzielę z tobą dzień na dwoje
10. Etiuda na big band i skrzypce
11. Ballada o nieznajomych

Rok wydania: 2021
Wydawca: Twist On Productions
https://www.wodecki.pl/


Zbigniewa Wodeckiego nie ma z nami od roku 2017, a to ciągle jest niezabliźniona rana. Niespodziewana śmierć artysty jest ogromną stratą dla polskiej piosenki. Być może wielu biernym słuchaczom będzie się kojarzył z niezbyt ambitnymi utworami o nudystach i sympatycznej pszczółce, to jednak dla tych, którzy uważnie śledzili postać muzyka oczywistym jest, że powyższe wybryki były przejawem jego dużego dystansu do siebie i odzwierciedleniem ogromnego poczucia humoru. W istocie Zbigniew Wodecki był niezwykłym muzykiem i wybitnym twórcą.

Przejaw ogromnego talentu Wodeckiego znajdziemy na płycie, która ukazała się dzięki staraniom jego córki Katarzyny Wodeckiej-Stubbs, która napisała: „Jest tu wszystko, co lubimy. Jest podróż w czasie. Jest Zbigniew Wodecki, ale uwaga – taki, jakiego nie znaliśmy. I jest wyjątkowa relacja, stworzona między znalezionymi w archiwach materiałami a współczesnym głosem polskiego jazzu. To istota tego albumu, zrobionego niemal na granicy artystycznego szaleństwa. W 2021 roku, czyli cztery lata od śmierci Zbigniewa Wodeckiego, twórczość artysty okazuje się niezmiennie świeża i inspirująca, szczególnie ta jej część, która dopiero teraz staje się szerzej znana. No bo jak to – Wodecki i jazz?!

Prawda. Album „Wodecki Jazz ’70 dialogi” jest sentymentalnym powrotem do arcyciekawej kulturowo dekady, w której Pan Zbigniew popełnił wiele cudownych piosenek i utworów. Starannie przygotowane wydawnictwo także i edytorsko nawiązuje do tamtych lat. Natomiast na zawartość muzyczną  składają się nie tylko oryginalne wykonania mistrza, lecz także ich wariacje przygotowane przez ekstraklasę polskiego jazzu. W tym ciekawym projekcie udział wzięli: Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj, Michał Barański oraz Paweł Dobrowolski. Każda z tych wybitnych osobowości dodała do utworów Wodeckiego swoją myśl i w efekcie rzeczywiście powstały magiczne dialogi interpretatorów z twórcą. Ta płyta bawi, zmusza do  zadumy, chwilami raduje, momentami czaruje nostalgicznym klimatem.  Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów talentu Zbigniewa Wodeckiego.

9/10

Witold Żogała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *