SBB – 1977/2020 – Ze Słowem Biegnę do Ciebie

SBB – Ze Słowem Biegnę Do Ciebie

1. Ze słowem biegnę do ciebie
2. Przed premierą
3. Odejście (wersja radiowa)
4. Zima

Rok wydania: 1977/2020
Wydawca: Polskie Nagrania/GAD Records
https://www.facebook.com/sbb.band


Rok 1977. Anglia jest już po debiutanckim koncercie Sex Pistols. Punkowa rewolta na dobre zmieni muzykę rockową. Mistrzowie progresywnego rocka i ich rozbudowane, pełne symfonicznego rozmachu dzieła staną się passe… Ale trio Skrzek, Antymos, Piotrowski właśnie w tak niesprzyjających okolicznościach nagrali jedno ze swoich arcydzieł, utrzymanych w progrockowym klimacie.

Oryginalny winyli wypełniły dwie, niemal dwudziestominutowe suity. Tytułowa, z pięknym, poetyckim tekstem Juliana Mateja oraz instrumentalna „Przed premierą”. Pierwsza z nich – bardziej uporządkowana formalnie, zaplanowana, pokazująca pełnię kompozytorskiego talentu Józefa Skrzeka. Drugi utwór bliższy jest wczesnym dokonaniom SBB: swobodniejszy, zostawiający pole do improwizowanych popisów.

           Płytę zdominowały klawiszowe brzmienia Skrzeka (nawet partie gitary basowej zostały zagrane na syntezatorze). Pierwotnie, suity miały zostać nagrane z orkiestrą, niestety budżet ówczesnego wydawcy nie pozwalał na takie „fanaberie” artystów. Stąd zapewne dominacja instrumentów klawiszowych, które zastąpiły orkiestrowe partie.

           Reedycja GAD Records została wzbogacona o dwa utwory: radiową wersję suity „Odejście” oraz fragment muzyki do spektaklu „Malczewski” („Zima”). Całość zremasterowano z oryginalnej taśmy z archiwum Polskich Nagrań.

           SBB przypomniał tytułową suitę podczas niedawnego koncertu w katowickim NOSPR z okazji jubileuszu 50-lecia działalności. Niesamowita akustyka sali, brzmienie orkiestry dodały utworowi nowych barw. Szkoda, że – ze względu na pandemiczne obostrzenia – sala NOSPR-u nie mogła zapełnić się fanami zespołu. Pozostała tylko transmisja internetowa…

Robert Dłucik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *