ROB HALFORD – Wyznanie

Rob Halford - Wyznanie


Wydawca: Wydawnictwo SQN
Tłumaczenie: Jakub Michalski
Rok Wydania: 2021

Tytuł Oryginału: Rob Halford Confess. The autobiography
Rok wydania oryginału: 2020
https://www.facebook.com/robhalfordlegacy
https://www.wsqn.pl


Osoby Roba Halforda nikomu, kto słucha metalu przedstawiać nie trzeba. Dlatego gorąco polecam wydaną niedawno autobiografię wokalisty, zatytułowaną „Wyznanie” (wyd. Sine Qua Non, tłum. Jakub Michalski). Na ponad czterysta dwudziestu stronach Rob opowiada o swoich wzlotach i upadkach, zarówno miłosnych, jak i muzycznych. Z rozbrajającą szczerością opowiada o nałogach (głównie alkoholowych), wspomina walkę z depresją, przyznaje się do próby samobójczej. Jednak w przeważającej części książka to spowiedź (oryginalny tytuł „Confession”) człowieka, który z uwagi na swoją homoseksualną orientację przez wiele lat musiał płacić ogromną cenę za rezygnację z ważnej części siebie. Popularność i uznanie, zdobyte przez Judas Priest miały przez lata drugą stronę: to szczegółowo opisane przez Halforda poszukiwania przypadkowych kontaktów w miejskich toaletach, imprezowanie incognito w amerykańskich klubach dla gejów, poszukiwanie prawdziwej miłości na całe życie, samobójstwo bliskiej osoby, ukrywanie partnerów przed opinią publiczną, itp. Wspomnienia są niezwykle intymne, miejscami zabawne (impreza u Freddiego Mercury’ego), miejscami dość gorzkie i przygnębiające. Czytając te fragmenty odniosłem natomiast wrażenie, że publikacja ukazała się w idealnym momencie, gdy głos osób homoseksualnych brzmi dziś tak głośno, jak jeszcze nigdy dotąd. Dlatego wspaniale, że możemy ze szczegółami posłuchać jednego z nich. I szeroko otworzyć oczy.

Na szczęście Rob nie ograniczył się tylko do wspomnień o swoim życiu intymnym, bo przede wszystkim jest w tej książce bardzo dużo muzyki – choć ci, którzy spodziewali się drobiazgowych informacji na temat historii Judas Priest prawdopodobnie się zawiodą. Muzyk w swych wspomnieniach mocno trzyma się chronologii wydarzeń, „odhaczając” po kolei wszystkie ważne wydarzenia ze swojego prywatnego życia, dzięki czemu czytelnik „nie skacze” w czasie. Nie ukrywam, że osobiście czekałem na punkt widzenia Roba dotyczący niesławnego procesu, w którym Priest został oskarżony o podżegania do samobójstwa (jest), a także na kulisy wywiadu dla MTV, w którym Halford dokonał coming outu (również jest sporo na ten temat). Są także opisane kulisy odejścia z Judas Priest oraz (nieco oszczędniej) uwzględniony okres od powrotu do zespołu aż po ubiegłoroczne przygotowania do światowej trasy na 50-lecie zespołu, która z powodu pandemii musiała zostać przesunięta. Pojawiają się również przemyślenia dotyczące kolejnych nagrań i płyt Priest, 2wo, Fight i grupy Halford, i, co ważne, Rob bywa wobec nich krytyczny, ale i także sentymentalny. Pojawiają się również tu i ówdzie co ważniejsze dla autora liryki.

Halford w ciekawy sposób wspomina także liczne spotkania z różnymi znanymi postaciami, takimi, jak choćby Królowa Brytyjska Elżbieta II, Andy Warhol, Johnny Depp czy Lady Gaga. Nie brakuje także w tej książce wielu ciekawych fotografii. Dzięki świetnemu tłumaczeniu książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Daje się wyczuć w niej typowo brytyjskie poczucie humoru, momentami nawet ironię. Halford lubi dużo mówić/pisać i przychodzi mu to z dużą łatwością. Nie da się również oprzeć wrażeniu, że „Wyznanie” to dla niego swoiste oczyszczenie po wielu latach ukrywania pewnych rzeczy w mroku, a także rozliczenie się z niełatwą często przeszłością. Miejscami niezwykle szokujące i kontrowersyjne, ale zdecydowanie warte poznania.

9/10

Mariusz Fabin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *