DREAM THEATER – 2021 – A View From The Top Of The World

dream theater

1. The Alien
2. Answering The Call
3. Invisible Monster
4. Sleeping Giant
5. Transcending Time
6. Awaken The Master
7. A View From The Top Of The World

Rok wydania: 2021
Wydawca: Sony Music


PŁYTA MIESIĄCA: PAŹDZIERNIKDream Theater nagrał płytę, która jak dla mnie jest najlepszą spośród tych ostatnich, czyli nagranych już z Manginim w składzie. Mniej tutaj gitarowo- klawiszowych gonitw Petrucciego z Rudessem, co wyraźnie wpłynęło na autentycznie muzyczną a nie jeno wirtuozersko- ekwilibrystyczną jakość. Albumu bardzo dobrze słucha się w całość, czego nie mogę powiedzieć o ostatnich płytach zespołu. Nareszcie dostajemy nie „Teatr Mrzonek” a autentyczny „Teatr Marzeń”.

Marek Toma


Ja jestem trochę zdziwiony opiniami, że poprzednie płyty Dream Theater były skomplikowane i trudne w odbiorze. Ja paradoksalnie dwie ostatnie płyty odbieram jako powrót do grania prostego i wręcz piosenkowego. To nowy album w kolosalnym utworem tytułowym wydaje mi się ukłonem w konwencję pomiędzy wirtuozerią a melodią. Dla mnie to kontynuacja dobrej passy. Po zabrnięciu w ślepą uliczkę jaką był “The Astonishing”, zespół ponownie jest na fali wznoszącej. Nowa płyta zawiera nieco skomplikowanych, wymagających dźwięków, ale i masę melodii, które pozostaną w pamięci i motywów które możemy nucić. Słucham jej z wypiekami na twarzy. Trafiła w mój gust bez pudła.

Piotr Spyra


DREAM THEATER popadał w przerost formy nad treścią a najlepszym tego przykładem był kloc pod tytułem “The Astonishing”. Na szczęście muzycy poszli po rozum do głowy i nieco sfolgowali, czego dobrym przykładem jest poprzedniczka obecnej płyty. Nowe wydawnictwo oczywiście nie jest wypełnione łatwymi w odbiorze utworami, tu wciąż techniczne umiejętności mają znaczenie, ale taki “prosty” wręcz ” Transcending Time” rozkłada na łopatki.

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.