CARCASS – 2021 – Torn Arteries

Carcass - Torn arteries

1. Torn Arteries
2. Dance of Ixtab (Psychopomp & Circumstance March No.1 in B)
3. Eleanor Rigor Mortis
4. Under the Scalpel Blade
5. The Devil Rides Out
6. Flesh Ripping Sonic Torment Limited
7. Kelly’s Meat Emporium
8. In God We Trust
9. Wake Up and Smell the Carcass / Caveat Emptor
10. The Scythe’s Remorseless Swing

Rok wydania: 2021
Wydawca: Nuclear Blast
https://www.facebook.com/OfficialCarcass


Jestem niezwykle zaskoczony, że od czasu premiery powrotnej płyty CARCASS upłynęło… osiem lat. „Sugical Steel” ukazało się w roku 2013 a jak mi właśnie życie uświadomiło czas ten minął błyskawicznie…

Krążek zwraca uwagę już samą okładką, a jest ona dziełem nie byle kogo bo Zbigniewa Bielaka. Pod względem techniki wykonania jest to pewne novum w historii tego zespołu kojarzonego z… mięsem. Serce wykonane z roślin… wygląda szokująco, i jak zapewnia zespół nie jest to manifest weganizmu członków CARCASS.

Muzycznie, „Torn Arteries” na pewno przypadnie do gustu osobom, które były rozkochane w „Heartwork” i „Swansong”.  Ten, jak i poprzedni album to wypadkowa wspomnianych krążków. Mamy tu do czynienia zarówno z dynamicznymi, konkretami („Torn Arteries”, „Kelly’s Meat Emporium”) ale i utworami utrzymanych w zdecydowanie niższych tempach („The Devil Rides Out”, „Wake Up and Smell the Carcass / Caveat Emptor”, są tez miksy jednego i drugiego jak np. w „Under the Scalpel Blade”. Zespół nie boi się oszczędnych ozdobników jak np. gitara akustyczna w otwarciu „Flesh Ripping Sonic Torment Limited”, bliskowschodnie skojarzenia w „Kelly’s Meat Emporium”, „The Scythe’s Remorseless Swing” czy… klaskanie w „In God We Trust”.

Niezmiennie ogromne wrażenie robią partie gitar Billa Steera – gra on w niezwykle charakterystyczny sposób a solówki, które wycina są po prostu palce lizać. Wściekłe growle Jeffa Walkera wciąż mają moc a perkusja Daniela Wildinga nadaje całości odpowiedniej motoryki.

„Torn Arteries” to kawał muzy, muzy nie dla każdego – to wciąż agresywna i bezkompromisowa jazda i choć zespołowi daleko do ekstremalności z czasów swoich początków to jednak wciąż dzielnie niosą flagę ekstremy….

8/10

Piotr Michalski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *